Творчі інтерактиви і дискусії

Профорієнтація

Творчі проєкти

Ми в соцмережах

понеділок, 23 жовтня 2017 р.

З історії мови

Як боролися з українською мовою останні 100 років



Документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має»


 

26 коментарів:

  1. Логвинчук Олександра5 вересня 2024 р. о 00:16

    Через історичні події українська мова постраждала від:
    Змішання мов, зросійщення, спрощення, збіднення словникового запасу, витіснення, й показу як другосортну мову.
    Зараз ми стикаємося з проблемами відновлення української мови в нашому суспільстві.

    ВідповістиВидалити
  2. Кальченко Софія5 вересня 2024 р. о 02:38

    Історичні процеси розвитку української мови значною мірою вплинули на її нинішній стан, оскільки українську мову пригнічували протягом багатьох століть. Мова розвивалася під впливом різних політичних, культурних і соціальних чинників. У двадцятому столітті мова українців зазнала страшної русифікації. Люди були вимушені вивчати російську мову у школах, розмовляти нею на роботі. Українську мову вважали менш престижною, тому в пріоритеті радянських людей було вивчення саме російської мови. Наслідки русифікації ми можемо спостерігати і зараз. Уже в роки незалежної України, люди досі вважали росію братнім народом. На жаль, навіть після окупації Криму та частини Донбасу українці не перейшли на українську мову. Тепер ми живемо в реаліях , де сусідня країна прийшла «визволяти російськомовне населення». Тож війна, яка наразі триває в Україні є наслідком багаторічної русифікації українського народу.

    ВідповістиВидалити
  3. Історичні процеси розвитку української мови, зокрема тривала русифікація та заборони, суттєво вплинули на її нинішній стан. Внаслідок цих подій українська мова поступово втрачала свої позиції в суспільному і культурному житті, особливо в містах. Однак сучасні реформи та відродження національної самосвідомості сприяють активному відновленню української мови, що проявляється в її ширшому використанні в освіті, медіа та офіційних сферах.

    ВідповістиВидалити
  4. Протягом століть українська мова зазнавала утисків, що не могло не позначитися на її розвитку. Московська влада систематично обмежувала використання української мови в освітній, культурній та релігійній сферах. Під впливом русифікації відбувалася асиміляція українців, особливо в міських районах, де російська мова поступово витісняла українську. Це спричинило значне змішування української з російською, зокрема в лексиці та синтаксисі, що й нині виявляється у формі суржику — змішаної мови, яка є наслідком тривалих процесів русифікації. Україномовні люди часто стикалися з дискримінацією, оскільки російська мова вважалася більш перспективною для кар'єрного зростання, доступу до влади та економічних можливостей. Русифікація мала особливо руйнівний вплив на освітню сферу: російська влада замінила українську мову на російську в школах і університетах, що призвело до розриву між поколіннями і відчуження їх від рідної мови.

    ВідповістиВидалити
  5. Найвпливовішими факторами змін на українську мову, неодмінно, були масові переселення росіян на територію України, зміна освітньої програми на іншу мову, заборона друку Українською мовою, а також зміна багатьох українських слів на схожі з російською.

    ВідповістиВидалити
  6. Історичні процеси, які відбувалися на теренах України, відіграли ключову та важливу роль у розвитку та становленні сучасної української мови.
    По-перше, відслідковуючи історичні події, бачимо таке явище як примусове насадження російської мови або ж зросійщення. Що у свою чергу посприяло занепаду та знищенню україномовних регіонів, а згодом і нормалізацію вживання та сприйняття російської мови та культури.
    По-друге, за радянських часів відбувалося докорінне знищення всього українського, як ідентифікацію українців окремим народом. Відбувалася незаконна депортація населення, штучний голод та геноцид, змінення національного складу більшості регіонів країни, численні репресії проти «інокодумців та ворогів народу», або ж проти людей, які не корилися кривавій машині радянського режиму та всім а силами намагалися зберегти власну ідентичність.
    По-третє, після терору голодом та виселення майже всього населення України, ці території почали заселяти «слухняними» громадянами, так що українці більше не становили національну більшість або ж взагалі були відсутні в тих регіонах. Також на цих землях проводилося масове та стрімке зросійщення освіти, побуту, державних установ, видавничої справи та багато іншого. Тому радянська влада позбулася носіїв української, а новим мешканцям надала доступ та можливість користування тільки російською.
    Отже, масові репресії, терори голодом, депортації, заборони будь-чого українського, змінення національного складу регіонів, численні заборони на законодавчому рівні української мови та культури призвели до докорінних змін у її розвитку та поширенні. А саме посприяли на зміну самої мови через постійне змішування та насадження російської, зміну статистики її поширення.

    ВідповістиВидалити
  7. Вікторія Арзамасова8 вересня 2024 р. о 06:08

    Історичний процес розвитку української мови мав значний вплив на сучасну українську мову.Основні аспекти цього впливу можна охарактеризувати наступним чином:
    1.Різні періоди розвитку-протягом століть українська мова зазнавала впливу інших мов і культур,таких як:польська,турецька,російська та німецька. Ці впливи помітні
    в лексичному складі,граматичній структурі та фонетиці.
    2.Радянська політика- протягом тривалого часу, особливо в період російського правління,українська мова зазнавала репресій та обмежень.Як наслідок,розвиток української мови сповільнився,кількість її носіїв зменшилася,а потенціал української мови всуспільстві звузився.
    Таким чином, історичні процеси, що включають як зовнішні впливи, так і внутрішні соціокультурні зміни,мали значний вплив на сучасний стан української мови, формуючи її унікальні риси та забезпечуючи її подальший розвиток.



    ВідповістиВидалити
  8. Історичні процеси розвитку в Україні значно вплинули на сучасний стан нашої рідної мови. Зокрема це відбувалося через тривалу русифікацію, ополячення, румунізацію і постійні заборони та утиски мови. Значну роль у даному процесі зіграла Російська імперія, яка намагалася обмежити вживання української мови через низку указів (Валуєвський циркуляр 1863 року, Емський указ 1876 року), що забороняли друк та викладання українською мовою. Також Радянський Союз вів жорстоку політику русифікації для усіх соціалістичних республік, розвиваючи російську мову у сферах науки, техніки та освіти. Якщо людина намагалася використовувати та популяризувати українську мову, її принижували та навіть могли позбавити життя. Відомими прикладами цього є поети з будинку "Слово" та поети-шістдесятники. Лише після здобуття незалежності в 1991 році, українська мова офіційно стала державною. Відбувається поступова дерусифікація в усіх сферах життя, хоча в деяких регіонах зберігається двомовність. Законодавство, медіа, освіта та культура активно підтримують розвиток української мови, однак мовне питання досі залишається актуальним, особливо на тлі російського вторгнення.

    ВідповістиВидалити
  9. Тривала русифікація протягом декількох століть створила значні проблеми для розвитку української мови. Примусова русифікація в Російській імперії та Радянському Союзі спричинила масове витіснення української мови з офіційного вжитку, освіти та науки. Це призвело до того, що значна частина українського населення почала користуватися російською мовою як основною. У регіонах, які тривалий час перебували під владою Польщі або Австро-Угорщини, українська мова зберегла свої позиції краще. Тому й до сьогодні в західних регіонах України українська мова переважає в повсякденному використанні.
    Після здобуття незалежності України у 1991 році українська мова отримала статус державної, що дало поштовх для її відродження. Були створені нові можливості для викладання українською мовою, розвитку культури та літератури. Проте мовне питання залишалося складним через вплив радянської спадщини. Після анексії Криму та початку війни на сході України відбувся процес активного відходу частини населення від російської мови. Це призвело до важливих культурних та політичних змін.
    Історичні випробування, через які пройшла українська мова, сприяли формуванню міцної мовної ідентичності серед українців. Незважаючи на всі перешкоди, мова не лише збереглася, а й набирає силу та значного поширення, стаючи важливим інструментом національної ідентичності та єдності.

    ВідповістиВидалити
  10. На розвиток української мови значно вплинули історичні процеси, політичний тиск, а також русифікація з репресіями. Протягом багатьох років українську мову пригнічували, витісняли, знищували, і навіть після здобуття незалежності, наслідки цього впливу все ще присутні. Тому, відновлення мови є важливим процесом і сучасна боротьба за її використання та захист є важливим етапом за її відродження.

    ВідповістиВидалити
  11. Корнієнко Юлія8 вересня 2024 р. о 12:00

    Історичні процеси на теренах України відіграли та досі відіграють важливу роль у розвитку нашої мови. Протягом двадцятого століття Радянський Союз прикладав усі зусилля заради повного витіснення української мови з усіх сфер життя. Робили вони це зі зрозумілих причини: мова — історія, культура, звичаї народу , а це саме те, чого зокрема Росія до сих пір намагається нас лишити. Зараз ми можемо спостерігати, як українізація набуває все більших та більших обертів. У 2019 році правопис нашої рідної мови частково було повернуто до його варіанту перед початком русифікації, що, беззаперечно, на мою думку, є важливим кроком до повернення своєї справжньої ідентичності.

    ВідповістиВидалити
  12. На розвиток української мови значно вплинули утиски та заборони мови , русифікація та історичні процеси . На протязі багатьох років українську мову знищували . Примусова русифікація в Радянському Союзі спричинила витіснення української мови у сферах науки та освіти . Людей принижували , якщо вони намагалася використовувати українську мову , чи то в побуті ,чи в іншій сфері діяльності

    ВідповістиВидалити
  13. Пономаренко Марія8 вересня 2024 р. о 13:03

    На розвиток української мови значно вплинули історичні процеси,русифікація.Протягом століть українську мову,українців і культуру пригнічували.Репресії, заборони, покарання-це залишилось в памʼяті багатьох.Навіть після здобуття незалежності наслідки цих репресій все ще присутні.Відновлення мови є дуже важливим процесом.

    ВідповістиВидалити
  14. Коростієнко Катерина8 вересня 2024 р. о 13:13

    Історичні процеси дуже вплинули на розвиток української мови та суспільства. Насамперед, мова зазнавала багато репресій та асиміляції. Українська мова також була під забороною а україномовні поети, літератори зазнавали переслідувань. Багато років люди не могли говорити своєю рідною мовою тому що перебували у складі інших держав які намагалися навʼязати свої мову та традиції. Тому процес розвитку мови значно сповільнився і наразі суспільству дуже важливо розвивати свою мову та культуру!

    ВідповістиВидалити
  15. Радянська мовна політика мала нищівний вплив на українську мову, наслідки якого досі відчутні в сучасному суспільстві. Закони, що діяли на українських територіях, були спрямовані на повну асиміляцію української мови та її витіснення. Ці заходи включали не лише обмеження використання мови, а й дискримінацію її носіїв, що призводило до репресій та знищення українськомовного населення.
    Після масових репресій значна внутрішня міграція росіян в українські міста і поселення спричинила подальше витіснення української мови. Через наплив російськомовного населення виникла потреба в нових школах, дитячих садках, лікарнях та інших закладах, де переважала російська мова. Цей процес активно підтримувався радянською владою, що формувало у людей почуття меншовартості, непотрібності та безперспективності використання української мови, а також небажання навчати її своїх дітей.
    Один із найбільш негативних наслідків цієї політики полягав у тому, що українська молодь, яка виступала проти радянського режиму та прагнула зберегти мову як національне надбання, зазнавала переслідувань і репресій. І хоча це посилювало почуття меншовартості серед народу, але водночас стало поштовхом до боротьби проти тоталітарного режиму за право вільного використання рідної мови.
    Сьогодні, незважаючи на тривалі дискусії щодо мовного питання та значну русифікацію української мови, що частково стерла її автентичну форму, жертви тих, хто боровся за її збереження, не були марними. Наша мова активно розвивається завдяки незламному духу нашого народу і я впевнена, що це лише початок її величного відродження.

    ВідповістиВидалити
  16. Історичні процеси розвитку української мови мали глибокий і багатоаспектний вплив на її нинішній стан. Протягом століть українська мова зазнавала утисків і заборон з боку різних імперських режимів, зокрема Російської імперії та Радянського Союзу. Це призвело до того, що розвиток літературної та офіційної мови був значно ускладнений, а її використання в публічній сфері обмежувалося.

    Водночас, у періоди національного відродження українська мова активно розвивалася як літературна, наукова й офіційна, завдяки культурним діячам і письменникам. Особливо важливим був період XIX століття, коли відбувся сплеск розвитку української літератури, зокрема завдяки Тарасу Шевченку та іншим видатним діячам.

    ВідповістиВидалити

  17. Українська мова протягом багатьох століть зазнавала утисків, русифікації, заборон та пригнічення, як самої мови, так і української культури. Окрім цього, відбувалося переселення росіян на територію нашої країни, що також вплинуло на мовну ситуацію. Як зазначено у відео, в радянський період ще діяла спеціальна система уподібнення української мови до російської, щоб витіснити її з ужитку.
    Ці історичні процеси мали значний вплив на розвиток української мови та її сучасний стан.

    ВідповістиВидалити
  18. Онищенко Анастасія9 вересня 2024 р. о 10:12

    Ті процеси , які відбувалися в минулому столітті по відношенню до української мови , відіграли величезну роль на нинішній стан української мови. Адже саме через багаторічні утиски мови , багато людей , які жили в минулому столітті перестали використовувати українську в повсякденному житті . Вони почали говорити російською , і почали вчити своїх дітей російської мови . Люди жили в страху , в постійному страху , через прихід більшовиків і зміни політики , і через це легко піддавалися впливу тодішньої влади . І як наслідок , багато людей і зараз вважають , що російська мова їм рідна . Адже саме нею вони дивилися мультфільми , або ж саме нею батьки розповідали їм казки .
    Водночас через вплив російської мови , змінювалася українська граматика , яку зараз дуже важко відновити . Багато слів української мови було втрачено .
    Отож , наслідки тієї репресивної політики є жахливими . І навіть зараз , в 21 столітті , ми маємо доводити , що наша мова існувала і існує .

    ВідповістиВидалити
  19. Українська мова зазнала великого впливу за останні декілька століть, та лише прихід більшовиків до влади спричинив такі значні зміни у свідомості українців. Їхня політика була вкрай жорстока, та дієва: через правові та матеріальні утиски, голодомори та репресії люди втрачали свій націоналістський дух та переживання за майбутнє країни, адже в таких умовах головною метою стало виживання. Людський дух був виснажений і не міг противитися насадженню російської влади та ідеології. Також значною мірою повпливала асиміляція: росіяни стали масово заселяти території України, а українців навпаки вивозили у віддалені райони росії. Збільшення російськомовних шкіл та університетів, винищення літератури українською та повна заборона цієї мови на всіх державних планах пришвидшили зросійщення нашого народу. Постійні переслідування україномовного населення, його залякування та на противагу надбавки до зарплатні чи швидке кар'єрне піднесення за використання в житті російської мови впевнили українців забути рідну мову. Та навіть після розпаду СРСР люди, що за свою щасливу молодість не бачили в радянській владі проблеми, не стали переходити на українську, вважаючи росію "братським народом". Через тісну співпрацю продовжувалася інтернет пропаганда та подальше повільне насадження сучасної російської ідеології задня розв'язання війни. І, на жаль, тільки зараз люди почали усвідомлювати всі жахи, спричинені росією нашому народу та почалося справжнє відродження української мови за останнє століття.

    ВідповістиВидалити
  20. Історичні процеси розвитку української мови суттєво вплинули на її нинішній стан, формуючи як її граматичну структуру, так і словниковий склад. Історичні процеси, такі як тривала боротьба за культурну ідентичність, заборони та обмеження, національне відродження і сучасна державна підтримка, значно вплинули на розвиток і функціонування української мови. Незважаючи на значні виклики, українська мова зберегла свою ідентичність і сьогодні переживає період відродження та поширення в усіх сферах суспільного життя.

    ВідповістиВидалити
  21. Протягом багатьох століть українська мова зазнавала утисків з боку інших мов, зокрема польської та особливо російської. Радянський Союз активно проводив політику русифікації, часто насильницькими методами. Українську мову неодноразово намагалися знищити, і СРСР докладав значних зусиль для досягнення цієї мети. Навчання, робота, діловодство, штучне уподібнення мов - відбувалося насадження російської в усіх сферах життя.
    Проте українська мова жила і за неї боролися. СРСР стикався зі значним спротивом, і хоча це не сталося одразу, але нам все-таки вдалося відстояти право на рідну мову. Таким чином, історичні процеси розвитку української мови безумовно вплинули на її теперішній стан.

    ВідповістиВидалити
  22. Історичні процеси розвитку української мови мають різний вплив. Незважаючи на те, що нашу мову намагались знищити, вона досі гордо звучить українськими містами. На жаль, через постійне зросійщення більшість населення не говорить чистою українською мовою. До того ж, було внесено багато змін, і, скоріше за все, ніхто з нас більше не почує українську такою, якою вона була до приходу більшовиків.

    ВідповістиВидалити
  23. Історичні події призвели до того, що українська мова зазнала впливу мовного змішування, русифікації, спрощення, збіднення лексики, витіснення та була представлена як меншовартісна. Сьогодні ми стикаємося з викликами щодо відродження української мови в нашому суспільстві.

    Щегельська Анастасія

    ВідповістиВидалити
  24. Гайченко Марія10 вересня 2024 р. о 02:05

    Українська мова зазнавала жорстоких утисків та заборон, націлених на винищення національної свідомості українського народу та нав'язування російської культури. За часів радянського союзу мовне питання коштувало життя, відтак, населення було вимушено підлаштовуватися під мовний геноцид. Поступово українська все рідше лунала в містах, знищувалися друковані джерела українською мовою, змінювалися освітні програми, переписувался історія. Станом на 2014 рік, російська мова була штучно розповсюджена майже всією Україною, використовувалася в якості ведення публічних заходів, телевізійних програм, у повсякденному вжитку великої частини населення. Проте український народ зумів зберегти власні мовні традиції. Наразі провідне місце у мовному обігу займає саме українська. Її відродження в широкому вжитку сприяє зацікавленістю нового покоління в історії, етнографії, патріотизмі та ідеї національної єдності. Таким чином, історичні утиски української мови негативно відобразидися на її вжитку під час режиму диктатури і тоталітаризму. Прихід демократії та елементарних свобод сприяло реалізації істинного бажання спілкуватися українською.

    ВідповістиВидалити
  25. Бартошук Вікторія2 жовтня 2024 р. о 12:20

    Зросійщення української мови було завжди. Особливого утиску українці зазнали за часів СРСР, коли русифікація стала державною політикою. У школах навчання велося переважно російською, а українська мова ставала другорядною. Вивіски, документи, навіть література та медіа – все було спрямоване на витіснення української. На жаль, витіснення української продовжувалось навіть після розпаду СРСР - українська не вважалась чимось модним чи вартим використання - глибоко укорінився стереотип "українська - для селян".

    З 2022 року, коли Росія розпочала повномасштабну війну, зросійщення набуло більшого символічного значення. Багато українців зрозуміли, що повернення до рідної мови – це акт опору і боротьби за незалежність, адже мова це кордон. Я помічаю, як люди довкола мене свідомо переходять на українську, навіть ті, хто раніше спілкувався переважно російською. Для мене це дуже важливо, адже мова – це частина нашої ідентичності. Я теж роблю все, щоб говорити чистою українською та підтримувати її розвиток, не дивлячись на те, що зростала у повністю україномовному середовищі.

    ВідповістиВидалити